Wielu rolników zastanawia się nad tym, czy wolno wykonać wapnowanie przed siewem lub jaka jest najlepsza pora roku na tego rodzaju zabiegi. Czytaj dalej, a dowiesz się kiedy odkwaszać pole, jak często oraz jakie są najlepsze warunki atmosferyczne, które przełożą się na wzrost plonów.

Kiedy stosować wapno nawozowe?
Rozsiewanie wapna przeprowadza się najczęściej co 2 lata na glebach lekkich oraz co 4 lata na glebach ciężkich, które wolniej ulegają zakwaszeniu. Z gleb lekkich, piaszczystych wapń jest po prostu szybciej wymywany. Tak jak omawialiśmy w poprzednich tekstach, wapno nawozowe ma m.in. zwiększyć przyswajalność składników odżywczych przez rośliny, poprawić skład chemiczny i fizyczny ziemi czy zmniejszać fitotoksyczność wybranych pierwiastków.
Wapnowanie gleby – kiedy przeprowadzić zabiegi?
Zabieg przeprowadza się najczęściej późnym latem i jesienią, gdyż bezpośrednio po nim nie powinno się sadzić roślin. Wapnowanie gleby po zbiorach pomaga stopniowo odkwasić pole, w zależności od temperatury i opadów (im chłodniejsza i suchsza ziemia tym wolniej), a przez wiele tygodni w ziemi stabilizują się złożone procesy biologiczno-chemiczne. Dzięki temu wiosną można być od razu gotowym do siewu i sadzenia czy nawożenia innymi preparatami.
Najlepszy jest dzień suchy, bez opadów atmosferycznych. Wapno nawozowe pyliste musi dokładnie wymieszać się z glebą, by można było zastosować np. inne nawozy. Zalecany czas odstępu to min. 2-3 tygodnie. Gdy rozsiewanie wapna pylistego zostanie ukończone, należy przekopać ziemię na głębokość 15-20 cm.
Najkorzystniejsze jest wapnowanie jesienią, gdy rośliny przechodzą w stan spoczynku. Czy można je wykonać o innej porze? Możliwe jest wapnowanie gleby wiosną, wydłużając maksymalnie czas między zabiegiem i momentem wysiewu lub sadzenia nowych roślin. Należy zadbać o to, by gleba była wilgotna, a nie mokra, czyli zaraz po jej odmarznięciu.
Czy zalecane jest wapnowanie gleby zimą? Jest ono zdecydowanie mniej korzystne niż zabiegi jesienią i późnym latem, ale zdecydowanie lepsze od wiosennego. Należy jednak przestrzegać kilku ważnych zasad, takich jak nie wykonywanie zabiegów na polach zalanych wodą i pokrytych grubą warstwą śniegu. Dodatkowo pole musi być równinne, by wapno nawozowe np. w mieście Kraków nie zostało zmyte wraz z topnieniem pokrywy śniegowej. Stosuje się niższą dawką nawozu, szczególnie wapniowego, który działa lepiej w niższych temperaturach.
Wapnowanie gleby Śląsk i Małopolska
Wapnowanie nie powinno być zaniedbywane, szczególnie że większość areału gleb rolnych w Polsce ma odczyn kwaśny, negatywnie wpływając na produktywność. To niezbędne narzędzie do utrzymania gleb w dobrej kondycji, dlatego trzeba go przeprowadzać regularnie i o odpowiedniej porze. Jeśli chcesz wiedzieć, jaka jest cena za wapno nawozowe, jakie są rodzaje produktów, wszystkie zalety tego rozwiązania, zapraszamy do naszej bazy wiedzy. Chcesz skorzystać z usługi wapnowania? Skontaktuj się z nami, by uzyskać więcej szczegółów i omówić warunki współpracy.